Sikeres tematikus szakmai napon vagyunk túl
A 2017. március 14-én megrendezett szakmai napunk célja a projekt keretében vállalt "Történelem, helytörténet, előadóművészetek" szellemi - kulturális tématerület máriapócsi vonatkozásainak feldolgozása, megismertetése és ehhez kapcsolódóan egy, a város életét színesítő mindeki számára emlékezetes irodalmi, történelmi és kulturális közösségi program megszervezése volt.
A tematikus nap háziasszonya és moderátora Vonáné Pásztor Éva, a Máriapócsi Kulturális Központ vezetője, a Máriapócsért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Máriapócs Város Önkormányzatának képviselője volt.
A szakmai tematikus nap első kulcseleme, az 48-as szabadságharc helyi vonatkozásait is bemutató "Az 1848-ban el kel menni háborúban" című műsor volt, melyet a Móricz Zsigmond színház művészei adtak elő. A felcsendülő dalok, a korabeli írások szövegrészei, a versek, szívet szorító módon közvetítették, a szabadságért harcolók, a halállal szembeszállók küzdelmeit, a szabadság és a hazaszeretetet, valamint az életigenlést, a békevágyat.
A mély mondanivalójú előadás hangulatát oldotta a Szatmár Megyei Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató
Központ égisze alatt működő Szatmári
Néptáncegyüttes fergeteges produkciója, a táncosok szatmári magyar és sváb
táncokat mutattak be.
Nagy sikert aratott a helyi nyugdíjasokból alakult és a Máriapócs Nyugdíjas Egyesület égisze alatt működő a helyi népdalokat megőrző és egyszerű módon, de annál hitelesebben előadó népdalcsoport bemutatója is.
A nap díszvendége volt,
és beszédet mondott, Dr. Bokor Balázs egykori Los Angeles-i főkonzul,
nagykövet, akinek kezdeményezésére 2010-ben,
a Los Angeles-i Magyar Dokumentumfilm Fesztivál keretein belül is létrehozták
az Ember Judit-díjat. A magyar dokumentumfilm ikonja Ember Judit rendezte 1982-ben a betiltott "Pócspetri" filmet,
ami elindította a szomszéd a "rendőrgyilkos falu" rehabilitálását.
A program zárásaként Kovács János, az Iránytű Gazdaságfejlesztő Klub elnöke a helyi értékek megőrzésében főszerepet vállalók számára a Máriapócsról elszármazott dr. Kedves Gyula, a Hadtörténeti Múzeum volt igazgatója, az Országgyűlési Múzeum főtanácsadója által írt "Szabolcs a Hazáért" című könyveket.



